Deprecated: Function create_function() is deprecated in /cw/media/widgetkit/widgets/lightbox/lightbox.php on line 49

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /cw/media/widgetkit/widgets/lightbox/lightbox.php on line 49

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /cw/media/widgetkit/widgets/lightbox/lightbox.php on line 49

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /cw/media/widgetkit/widgets/lightbox/lightbox.php on line 49

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /cw/media/widgetkit/widgets/lightbox/lightbox.php on line 49

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /cw/media/widgetkit/widgets/lightbox/lightbox.php on line 49
II edycja olkuskiego Good Deeds Day za nami!

II edycja olkuskiego Good Deeds Day za nami!Razem dla wspólnego dobra!

W niedziele 15 kwietnia b.r. Polska po raz drugi wzięła udział w obchodach Good Deeds Day – Międzynarodowego Dnia Dobrych Uczynków. Dzień ten w sposób szczególny ma zwracać naszą uwagę na drugiego człowieka  i jego potrzeby, to promowanie idei dobroczynności poprzez dobro czynione „małymi krokami”. Drobne, pozornie małoznaczące gesty naszej solidarności i zrozumienia dla osób starszych, mniej zaradnych życiowo to kropla, która drąży skałę i potrafi uruchomić prawdziwą lawinę dobroci.

Podobnie jak w ubiegłym roku na terenie małopolski inicjatorami obchodów święta dobroczynności były: Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie, Centrum Wolontariatu w Olkuszu działające przy Stowarzyszeniu Dobroczynnym „Res Sacra Miser”, Stowarzyszenie Sursum Corda w Nowym   Sączu oraz Centrum Wolontariatu w Brzeszczach.

W olkuskim Święcie Good Deeds Day uczestniczył Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Pan Roman Piaśnik.

Podczas tej słonecznej niedzieli w naszym mieście naprawdę wiele się działo! Młodzież skupiona wokół Klubów Wolontariackich ze szkół ponadgimnazjalnych: I. L.O., II L.O., IV L.O., Z.S. nr 1, Z.S. nr 3  i Z.S. nr 4 oraz wolontariusze z SP Nr 6 w Olkuszu i SP w Chechle wraz z opiekunami czyniła dobro na rzecz różnych społeczności, instytucji czy konkretnych osób.

15 różnych akcji to dowód, że razem możemy więcej!

Młodzież w sojuszu z naturą sadziła drzewa podczas akcji „Zielono mi”. W akcji „Bratki na rabatki” upiększała kraj - obraz naszej małej ojczyzny, obsadzając rabatki bratkami – sojusznikami wiosny. Pomimo, że była to niedziela, nie mogło zabraknąć wśród nas silnych „grup porządkowych”. Jedna z nich podczas akcji „Sprzątanie Skałki” wykonała wiele bardzo użytecznych prac wokół terenu nowo powstającego Przedszkola Terapeutycznego „Smykałka” w Bukownie na ul. Kolejowej 30. Wysokospecjalistyczna placówka edukacyjno – rehabilitacyjna prowadzona przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” w Olkuszu już od września tego roku tętnić będzie życiem!

W tym samym czasie druga grupa porządkowa sprzątała historyczną nekropolię, znajdującą się w centrum naszego miasta. „Strażnicy Pamięci”  po raz wtóry stanęli na straży historii i pamięci o bohaterach czasów minionych.

Podczas gdy wolontariusze w akcjach na rzecz seniorów (akcja „Wolontariusz przyjazny seniorom”), jak też podopiecznych olkuskiego DPS (akcja „Senioriada”) uaktywniali płaszczyznę dialogu międzypokoleniowego, na płycie Olkuskiego Rynku zabawa trwała w najlepsze!

Zabawy z chustą animacyjną, malowanie twarzy czy zaplatanie warkoczyków naszym najmłodszym sprawiło wielką frajdę!

Akcje: „Lemoniada za uśmiech”i „Kawa na dobry dzień” miały przede wszystkim na celu promowanie idei „Good Deeds Day” poprzez zwrócenie uwagi na wartość drobnych gestów. Uśmiech i dobre słowo to też dar – prosty, czytelny i wymowny choć czasem niedostrzegalny.

By propagować ideę zdrowego stylu życia na rynku uruchomione zostały 2 specjalistyczne punkty: punkt mierzenia ciśnienia (akcja „Zapobiegaj zamiast leczyć”) oraz punkt instruktażu pierwszej pomocy (akcja „Po pierwsze pomoc!)

By dobro mogło powrócić do nas ze zdwojoną siłą, podczas akcji „Dobro powraca” wolontariusze wręczali przechodniom drobne upominki i ulotki z informacjami na temat obchodów Dnia Dobrych Uczynków. ( Podobnie czynili także w akcji „Idzie wiosna”)

Kolejny raz pokazaliśmy, że jesteśmy zawsze tam, gdzie jesteśmy potrzebni.

Wolontariusze działający przy Szkole Podstawowej w Chechle w akcji „Dzieci Dzieciom” spotkali się z dzieciakami niepełnosprawnymi, by przekazać im zabawki terapeutyczno – edukacyjne, które wcześniej zebrali.

Nasi wolontariusze odwiedzili także schronisko dla bezdomnych zwierząt w Bolesławiu, by w myśl hasła akcji „Podaj łapę” tym, którzy sami nie potrafią o siebie zawalczyć.

Punktem finalnym tego niezwykłego dnia było nakreślenie jego historii i oddanie idei, co z wielkim zaangażowaniem uczynił prowadzący event Przemysław Kania – aktor Teatru Zagłębia, a także prezes Stowarzyszenia Teatralno – Literackiego w Olkuszu.

Podczas finału młodzież zaprezentowała zarówno pokaz instrumentalny (grupa instrumentalno – wokalna z IV LO) jak też układy choreograficzne (grupa taneczna WWA ze Sławkowa i grupa taneczna z IV LO).

Patrząc na tętniącą życiem płytę Olkuskiego Rynku, pełną roześmianych twarzy młodych osób i nie tylko, możemy z całą pewnością stwierdzić, że Good Deeds Day na stałe wpisał się w kalendarz plenerowych imprez naszego miasta! To okazja do szerzenia idei dobroczynności, ale też do dobrej zabawy!

Odnieść sukces – to znaczy zostawić świat nieco lepszym, lepszym o zdrowe dziecko, grządkę w ogrodzie, lepsze warunki społeczne. Niech te słowa Ralpha Waldo Emersona będą dla nas przesłaniem, by czynić dobro na co dzień.

Autor: Marta Michoń

Wolontariat NGO.pl - małopolskie

Źródła nie znaleziono